Як навчити дитину навичкам самопідтримки

Як навчити дитину навичкам самопідтримки

Вміти себе підтримати в скрутну хвилину, в моменти невдач, знайти необхідний ресурс для подальших дій на шляху до поставленої мети — цими якостями володіє далеко не кожен дорослий. Проте від них залежить дуже багато чого. Ступінь розвитку навичок самопідтримки багато в чому обумовлена ​​особистими рисами характеру, соціальною ситуацією, вихованням. Однак в тій чи іншій мірі навчитися цим важливим навичкам може кожен. Зрозуміло, починати краще з самого раннього дитинства. Чим більше міцну базу зможуть сформувати батьки в характері дитини, тим простіше йому буде в дорослому житті спиратися на неї, відштовхуватися і нарощувати.

Багато з нас звикли лаяти себе за промахи і помилки, ігноруючи при цьому якість і кількість прикладених зусиль. Набагато складніше похвалити себе за вдалі дії, адже кожен розраховує саме на успіх і відноситься до досягнень як до чогось само собою зрозуміле. За що хвалити себе або дитини, якщо так і повинно бути, до цього і йшли? А ось помилка — це погано. За нею неодмінно піде докір або навіть покарання спочатку від батьків, а потім, з віком, і від самого себе.

Самопідтримки, кажучи простою мовою, — це вміння похвалити себе, позитивно оцінити свої зусилля навіть в разі невдачі. Самопідтримки передбачає, що людина приймає себе, в тому числі і свої помилки, допускаючи певний ризик невдачі, трансформуючи її в позитивний досвід. Такий підхід дозволяє зберігати впевненість в своїх рішеннях, продовжувати діяти в складних ситуаціях, не опускаючи руки, не втрачаючи енергію.

Невміння підтримати себе — наслідок помилок батьків у процесі виховання. Як уникнути їх? Що люблячий батько може дати дитині для правильного формування навичок самопідтримки?

Наступні рекомендації допоможуть не тільки розвивати самопідтримку дитини, а й для дорослих можуть бути дуже корисні.

1. Уміння відчувати своє тіло
Дбати про свій організм і пам’ятати про базові потреби важливо в будь-якій ситуації. Часом підтримати себе, впоратися з тривогою і розвіяти сумні думки можуть допомогти проста чашка гарячого чаю, контрастний душ або повноцінний сон. Учіть дитину прислухатися до себе і розуміти, в чому він потребує, що може надати йому сил. Поспостерігайте з цієї точки зору за власним станом. Якщо все починає валитися з рук — це зовсім не означає, що ви невдаха, напевно ваш організм просто виснажений і відчайдушно потребує перезавантаження.
2. Уміння контролювати емоції
Без цієї навички багато в житті людини ускладнюється і стає недоступним. Приділіть розвитку емоційного інтелекту дитини особливу увагу, адже саме емоції — це та платформа, на якій буде будуватися вся його особистість. Самопідтримки зовсім не означає повне виключення негативних емоцій і фіксацію на позитивних. Важливо вміти розпізнавати будь-який стан, приймати себе в будь-якому настрої і управляти власним настроєм.
3. Уміння просити про допомогу
Необхідно вміти визнавати, що на самоті часом набагато складніше впоратися з труднощами. Навчіть дитину звертатися по допомогу, коли це дійсно необхідно. Не залишайте його наодинці зі своїми переживаннями, навіть якщо вони здаються вам дрібницею. Спробуйте іноді самі звертатися за підтримкою до дітей, для них це буде дуже цінний досвід.
4. Уміння звертатися до минулого
Часом додаткове джерело сил можна знайти, якщо згадати про якомусь дуже важливому для вас досягненні з минулого досвіду. Постарайтеся заново пережити ті емоції, відчути ту впевненість. Ще одна цінність, якою славиться наша пам’ять — значущі люди. Уявіть когось із них: що б він вам сказав, якщо був поруч? Як би міг вам допомогти? Таких людей, на яких можна покластися в думках, насправді чимало. Залежно від ситуації це можуть бути рідні, друзі дитинства або навіть шкільний учитель.
5. Уміння позбавлятися від почуття провини
Дуже часто, роблячи помилку, людина занадто глибоко занурюється в почуття провини. Тоді конструктивна самокритика перетворюється в самобичування: «я невдаха», «у мене не вийде», «я не гідний» і т.д. Як правило подібні ярлики вчать кріпити саме в дитинстві значущі дорослі. Людина навряд чи здатний вважати себе невдахою, поки його не навчать. Намагайтеся уважно ставитися до реакції на помилки своїх дітей. Почуття провини народжується там, де багато критики і мало слів підтримки.
6. Уміння бачити ситуацію об’єктивно і приймати свою відповідальність
Кожен раз, отримуючи не самий бажаний результат своїх дій, людина переживає тривалий період «а от якби так» або «потрібно було інакше зробити». Важливо розуміти: немає ніяких «якщо», є тільки реальна ситуація — така, яка склалася в результаті ваших рішень і вчинків. Повернутися в минуле не можна, змінити і переписати не вийде. Потрібно прийняти все як є, зробити висновки і рухатися далі.
7. Уміння заряджати батарейки
У кожної людини є одна або навіть кілька «місць сили», де йому комфортно, де він наповнюється енергією, черпає настрій. Напевно у дитини теж знайдуться такі місця. Згадуйте про них в моменти невдач, використовуйте будь-яку можливість побувати там. Якщо відвідати таке місце неможливо — скористайтеся уявою, відтворюючи в ньому кожну істотну деталь. Коли у дитини трапляється не найвдаліший день, запропонуйте йому перед сном прогулятися подумки по улюбленому парку чи красивою вуличці. Лежачи в ліжку, з закритими очима, прямо вголос промовляти разом все самі запам’ятовуються моменти живих прогулянок по таких місцях.
8. Уміння знайти собі заняття
Улюблене захоплення — прекрасний спосіб відволіктися від невдач і реалізувати себе в іншому напрямку. Замість того, щоб сумувати і лаяти себе даремно, зосередьтеся на створенні чогось прекрасного і важливого для вас. Нехай це буде шпаківню або нове екзотичне блюдо. Навчіть дитину шукати себе в хобі. Набагато простіше приймати свої помилки, коли за спиною безліч різноманітних маленьких досягнень: «Ну і що, що не вийшло прибігти першим, зате я вчора зміг комп’ютер полагодити, я все одно молодець».
На формування навичок самопідтримки може знадобитися чимало уваги, зусиль і часу. Однак набагато важливіше витратити енергію, щоб навчитися приймати себе і свої недоліки, ніж витрачати цю енергію на протязі всього життя в нескінченній боротьбі з самим собою. Допомогти дитині набагато простіше: він легко навчиться підтримувати себе, якщо з дитинства буде отримувати підтримку від батьків.

Будьте поблажливі до себе і до своїх дітей!