Чому психотерапія не працює

Чому психотерапія не працює?

Безліч людей зазнали на собі ефективність роботи з психологом. Про що повідомляють всім «непосвяченим», рекомендуючи своїх фахівців, або просто діляться історіями про життя «до» і «після» психотерапії. Можливо, Ви самі були свідком чиєсь трансформації. Але! Особисто Вам психолог (а то і психологи) не допоміг.

Тут можна було зробити наступні висновки:

— Психотерапія не працює в принципі;

— Психотерапія не працює особисто для Вас;

— Ви помилилися з вибором терапевта;

— «Я сам краще впораюсь ніж незнайома людина».

Розберемо кожен пункт окремо.

1. Психотерапія взагалі не працює.

Можна довго обговорювати критерії оцінки ефективності психотерапії, зважувати всі «за» і «проти». Але, на сьогоднішньому етапі розвитку психології це не має сенсу. Так як ефективність психотерапії доведена науково. Тут, звичайно, багато що залежить від вибору методу і специфіки проблеми, яку Ви цим методом намагаєтеся вирішити.

2. Помилки психотерапевта.

Результат психотерапевтичної роботи залежить від обох учасників процесу. І психотерапевт, і клієнт несуть відповідальність за успіх.

Де може помилитися спеціаліст?

— Невірна початкова гіпотеза;

— Відсутність плану вирішення проблеми;

— Поспіх у початку терапіїї без чітко визначених цілей клієнта.

Часто виявлення  проблеми (травми) відбувається не на першій зустрічі.  Невірна початкова гіпотеза не є помилкою. Час і вивчення ситуації клієнта допомагають терапевту правильно визначити напрям роботи. Перші кілька сесій потрібні для знайомства та детального вивчення  Вашого випадку.

Точне визначення задач виявить і правильний метод роботи.  Нормальною практикою після першої сесії є пошук психотерапевта, який спеціалізується саме на Вашій проблематиці. Адже у психологіїї є безліч напрямів.

3. Психотерапія не працює через клієнта.

Найважливіший пункт для клієнтів-початківців. Він допомагає зрозуміти і взяти свою частину відповідальності за результати психотерапії, а, значить, і вплинути на них.

— не відповідність очікувань і реальності. Пасивність клієнта.

Велика кількість одкровень в мережі від клієнтів «зі стажем» часто наштовхує на думку, що психотерапевт це чарівник. Він змінює долі людей порухом руки. Через що клієнт, з одного боку, пасивний — чекає, коли за нього все зробить психолог. А з іншого, налаштований на швидкий, і головне, приголомшливий результат.

— порушення режиму терапії. За багато років психотерапевтами на практиці визначено оптимальний графік сесій. Не рідше 1-го разу на тиждень. Нерегулярні зустрічі, як і просто недостатня їх кількість часто є причиною відсутності ефекту.

— небажання впровджувати в життя результати отримані на сесіях, працювати самостійно в перервах між зустрічами.

— опір або саботаж. Оскільки стаття адресована клієнтам, думаю його важливо згадати.

До опору (саботажу психотерапевтичної роботи) варто віднести:

— умисне приховування або перекручення фактів.

— не прояснення з психологом (мовчите про своє роздратування і дискомфорт, уникання конфронтації).

— знецінення психолога і психотерапії, власних успіхів.

Ваша налаштованість на співпрацю, контакт з психотерапевтом, прагнення позбутись дискомфорту — запорука «магічних» змін.

Звичайно, кожен перерахований пункт вимагає детального обговорення. Але, навіть такий поверхневий розгляд допомагає зрозуміти — ефект психотерапії це результат нашої поведінки. Отже ми завжди можемо на нього вплинути.